Еклер (від фр. eclair — блискавка, спалах) — тістечко, приготоване з заварного тіста з начинкою (традиційно — солодким кремом), покрите зверху топленим шоколадом, глазур’ю або посипане кондитерською крихтою або цукровою пудрою. Існує версія, що таку назву ці солодощі отримали завдяки своїй здатності швидко збільшуватися в розмірах в процесі приготування.
приготування еклерів

Вважається, що заварне тісто придумав в 1540 році Понтареллі, кухар Катерини Медичі і лукаво назвав свій твір паштет в Panterelli. З роками первісний рецепт видозмінювався, а з ним і назва: тісто стало іменуватися паштет Popelini, пізніше - паштет з більш Popelin. Зазвичай "попеленам" надавали форму жіночих грудей - так, принаймні, здавалося палким італійцям. Приблизно в 1760 році французький кондитер Жан Авіс створив булочки "шу".
 

Ось як готували паштет(pate a choux) в той час:

"Відварити картоплю, розім'яти, додати яйця іложкою сформувати кульки, схожі на качанчики капуст, випікати."

Геніальний Жан Авіс, безсумнівно, знайомий з ідеями своїх попередників, просто замінив картопля завареним борошном і отримав незвичайні булочки. Чому саме булочки? Справа в тому, що Жан, про якого Карем писав: "прославлений Авіс, майстер заварного тіста", в той час працював головним кондитером в кращій кондитерської Парижа на вулиці Вів'єн, і поставляв свої шедеври до столу великого французького дипломата Талейрана. Згодом і сам Карем доклав руку до поліпшення заварного тіста свого вчителя, яке стали називати точно так само - паштет з заварного, тобто "тісто для капустяних качанчиків".  Бідний Пантереллі і французьке картопляне пюре пішли в небуття. А тісто "шу" - "для капустяних качанчиків" - навпаки, увійшло в історію.

Цікавий факт

У США тістечка називають «довгим Джоном», в Німеччині — «любовною кісточкою», «кавовим бруском» або «заячою лапою».
В нашій країні вже не один десяток років це тістечко є одним з найбільш улюблених як дорослими, так і дітьми десертів. Практично кожна господиня має власний перевірений рецепт приготування цієї страви.
Приготувати її не так вже й складно навіть людині, яка рідко стоїть біля плити, для цього досить знати деякі секрети приготування заварного тіста для еклерів — саме воно є основою для тістечка. Начинку можна використовувати різну — заварну, сирну, фісташкову, масляну, шоколадний крем або збиті вершки.